Kalbadevi, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27DUHPS4881R1ZE
Call 07942799305 78% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 3 Pieces
| Usage/Application | Industrial |
| Switch Type | Analog time switch programmable |
| Model Name/Number | J648B1 |
| Display Backlight | No |
| Brand | GIC |
| IP Rating | IP55 |
| Supply Voltage | 240 VAC |
| Frequency | 50-60Hz |
| Power Consumption (Max.) | 2 VA |
| Accuracy | +- 1.5 s/day at 20 Degree Celsius |
| Relay Output | 1 C/O |
| Resistive | 16A @ 250 VAC, 0.25A @ 220VDC |
| Inductive | 8A @ 250 VAC, 0.1A @ 220 VDC |
| Incandescent Lamp | 1350W |
| Shortest Switching Time | 15min (Daily) |
| Power reserve | 150h |
| Storage Temperature | - 20 Degree Celsius to + 55 Degree Celsius |
| Manual Over-ride | Provided |
| Mounting | Flush, Base / DIN rail |
| Weight (unpacked) | 185g |
Description:-
Modular Construction
Inbuilt over-ride facility
High switching capacity
Tamper proof sealing
Analog & Digital Version
Daily / Weekly programming
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
GIC manufactures Time Switches in both analog and digital versions that perform the function of controlling the opening and closing of electrical circuits based on a predetermined schedule.
Astronomical time switches are programmed to control various loads or electronic utilities routinely according to sunrise and sunset times are also available.
Our target is to supply the market with products known for their design, energy efficiency, functionality, safety, and environmental impact. High performance, the greatest reliability over time, silent operation, and a compact design are among the primary characteristics featured in our electro-mechanical time switches, digital time switches, & Lighting Management Control.
Features :-
LCD Display with Green back light
Bar graph showing Daily program
50 ON/OFF programs, 10 Holiday Programs
12/24 Hour Display Format
6 Years Battery reserve
Two Separate Relay outputs with independent Programming
View Complete details