Kalbadevi, Mumbai, Maharashtra
GST No. 27DUHPS4881R1ZE
Call 07942799305 78% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Input Voltage | 220-240V |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | ASTRO LED LIGHTS |
| Power | 50W |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Housing societies,Industrial compounds,Street roads and highways etc |
| Certification | ISI |
| Body Material | Metal |
| Series | Glass |
| Sensor | No |
| Color Temperature | 6500K |
| Frequency | 50 Hz |
| Lumens | 140lumens |
| Driver Efficiency | 87% |
| Rated Voltage | 240V |
| Protection | IP65 |
| Warranty | 2 years |
| Country of Origin | Made in India |
In order to cater the numerous necessities of the patrons, we have been able to provide a wide range of long lasting and durable LED Street Lights.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Input Voltage | 220-240V,220-240V,220-240V |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | ASTRO LED LIGHTS |
| Power | 36W,36W,36W |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | RoHS |
| Body Material | Metal |
| Sensor | No |
| Color Temperature | 6500K,6500K,6500K |
| Lumens | 140lumens,140lumens |
| Nominal Voltage | 220-240V,220-240V,220-240V |
| Driver Efficiency | 87%,87%,87% |
| Lifespan | 50,000hours,50,000hours,50,000hours |
| Protection | IP65,IP65 |
| THD | <=10% |
| Country of Origin | Made in India |
In order to cater the numerous necessities of the patrons, we have been able to provide a wide range of long lasting and durable LED Street Lights.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Input Voltage | 240V |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP65 |
| Power | 100W |
| Lighting Color | Pure White |
| Color Temperature | 6500K |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | ASTRO LED LIGHTS |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
In order to cater the numerous necessities of the patrons, we have been able to provide a wide range of long lasting and durable LED Street Lights.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Brand | ASTRO LED lights |
| Input Voltage | 220V AC |
| Lighting Color | Cool White |
| Material | Aluminum Die Casting |
| Power | 36W |
| Angle | 120 Degree |
| Color Temperature | 6500K |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Body Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP65 |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | ISI |
| Sensor | No |
| Brand | ASTRO LED LIGHTS |
| Input Voltage | 220-240V |
| Power | 150W |
| Usage/Application | Street roads, highways,commercial compounds,housing societies etc |
| Color Temperature | 6500K |
| Frequency | 50 Hz |
| Lumens | 140lumens per watt |
| Driver Efficiency | 87% |
| Warranty | 2 years |
| THD | <=15% |
| Country of Origin | Made in India |
In order to cater the numerous necessities of the patrons, we have been able to provide a wide range of long lasting and durable LED Street Lights.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Input Voltage | 220-240V |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Housing societies,Industrial compounds,Street roads and highways etc |
| Certification | ISI |
| Brand | ASTRO LED lights |
| Material | Casting Aluminium |
| Power | 50W |
| Sensor | No |
| Color Temperature | 6500K |
| Color | White |
| Frequency | 50 Hz |
| Operating Voltage | 220-240V |
| Driver Efficiency | 87% |
| Ip Rating | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
| Feature | Longlife 50,000 hrs long span (2 years warranty) |
In order to cater the numerous necessities of the patrons, we have been able to provide a wide range of long lasting and durable LED Street Lights.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Input Voltage | 220-240V |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Housing societies,Industrial compounds,Street roads and highways etc |
| Certification | ISI |
| Brand | ASTRO LED Lights |
| Material | Casting Aluminium |
| Power | 24W |
| Angle | 120 Degree |
| Shape | Rectangular |
| Color | Natural white |
| Color Temperature | 6500K |
| Ip Rating | IP65 |
| Crackproof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Feature | 50,000 hours long life span |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220-240V |
24W Natural white LED Street Light Lens
View Complete details
Product Brochure
| Input Voltage | 220-240V |
| IP Rating | IP 65 |
| Brand | ASTRO LED LIGHTS |
| Power | 200W |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Housing societies,Industrial compounds,Street roads and highways etc |
| Certification | ISI |
| Body Material | Metal |
| Series | Glass series |
| Sensor | No |
| Color Temperature | 6500K |
| Lumens | 140 lumens per watt |
| Warranty | 2 years |
| Country of Origin | Made in India |
200W Led Street light
View Complete details
Minimum Order Quantity: 30 Piece
Product Brochure
| Input Voltage | 220-240V |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | ASTRO LED LIGHTS |
| Power | 72W |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Housing societies,Street roads,highways,industrial conpounds etc |
| Certification | ISI |
| Body Material | Metal |
| Series | Glass model Series |
| Sensor | No |
| Color Temperature | 6500K |
| Driver Efficiency | 87% |
| Rated Voltage | 220-240V |
| Protection | IP65 |
| THD | <=10% |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Input Voltage | 220-240V |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | ASTRO LED LIGHTS |
| Power | 24W |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Housing societies,industrial compounds,street roads,highways |
| Certification | RoHS |
| Body Material | Metal |
| Sensor | No, No |
| Color Temperature | 6500K |
| Frequency | 50 Hz |
| Lumens | 140lumens per watt |
| Driver Efficiency | 87% |
| Rated Voltage | 220-240V |
| Lifespan | 50,000 hrs long span |
| Warranty | 2 years |
| Country of Origin | Made in India |
In order to cater the numerous necessities of the patrons, we have been able to provide a wide range of long lasting and durable LED Street Lights.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Input Voltage | 220-240V |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | ASTRO LED LIGHTS |
| Power | 20W |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Housing societies,Industrial compounds,Street roads and highways etc |
| Certification | ISI |
| Body Material | Metal |
| Sensor | No, No |
| Color Temperature | 6500K |
| Lumens | 140lumens per watt |
| Efficiency | 87% |
| Warranty | 2 years |
| THD | <=10% |
| Country of Origin | Made in India |
In order to cater the numerous necessities of the patrons, we have been able to provide a wide range of long lasting and durable LED Street Lights.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Piece
Product Brochure
| Input Voltage | 220-240V AC |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | ASTRO LED LIGHTS |
| Power | 30W |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Street roads,highways,housing societies,industrial compounds etc |
| Certification | ISI |
| Body Material | Metal |
| Series | Glass model |
| Sensor | No |
View Complete details
| Wattage | 200W |
| Country of Origin | Made in India |
led high bay 200w
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Input Voltage | 220-240V |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Power | 15W |
| Color | Natural white |
| Lighting Color | Pure White |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Sensor | Yes |
| Color Temperature | 6500K |
| Driver Efficiency | 87% |
| Lifespan | 50,000hrs long span |
| Brand | Osram |
| Country of Origin | Made in India |
In order to cater the numerous necessities of the patrons, we have been able to provide a wide range of long lasting and durable LED Street Lights.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | ISI |
| Sensor | Yes |
| Usage/Application | Industrial |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | ISI |
| Sensor | Yes |
| Usage/Application | Industrial |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | ISI |
| Sensor | Yes |
| Usage/Application | Industrial |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | ISI |
| Sensor | Yes |
| Usage/Application | Street Use |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | ISI |
| Usage/Application | Industrial |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | ISI |
| Sensor | Yes |
| Usage/Application | Industrial |
View Complete details
| Input Voltage | 220-240V |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | ASTRO LED Lights |
| Power | 72W |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Street roads, highways,housing societies,industrial compounds etc |
| Certification | ISI |
| Sensor | No |
| Protection | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
In order to cater the numerous necessities of the patrons, we have been able to provide a wide range of long lasting and durable LED Street Lights.
View Complete details
| Ballast Type | Flourescent Ballast |
| Start Method | Instant Start |
| Voltage | 12V |
| Brand | HEM LITE |
Mercury Vapour Ballast
View Complete details
| Ballast Type | Flourescent Ballast |
| Voltage | 12V |
| Start Method | Instant Start |
| Brand | PHILIPS |
View Complete details
| Base Type | E40 |
| Body Material | Ceramic |
| Feature | Easy to install |
View Complete details
View Complete details
View Complete details
View Complete details
View Complete details